Aktualności
Doroczny zjazd Chasydów poprzedzi inaugurację połączenia Rzeszów–Tel Awiw
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce jest już gotowe na przyjęcie pielgrzymów z Izraela, którzy zgodnie z chasydzką tradycją co roku nawiedzają znajdujący się w Leżajsku grób cadyka Elimelecha Weissbluma. 7 i 8 marca planowany jest przylot około 20 samolotów czarterowych, które przywiozą ponad 2,5 tysiąca pasażerów.
– Rokrocznie mierzymy się z dużym wyzwaniem, jakim jest kilkadziesiąt dodatkowych operacji lotniczych odbywających się w krótkich odstępach czasowych. To sprawdzian naszych zdolności organizacyjnych i skuteczności stosowanych procedur bezpieczeństwa – mówi Michał Tabisz, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Zdobywane przez lata doświadczenia procentują, dzięki czemu potrafimy zapewnić sprawną obsługę zarówno pielgrzymom z Izraela, jak i podróżnym korzystającym z regularnych połączeń oferowanych przez nasze lotnisko. Mimo tego zachęcam osoby, które w tych dniach planują wylot z Jasionki, aby zarezerwowały nieco więcej czasu, gdyż spodziewamy się większej niż zwykle liczby pasażerów obecnych na terminalu.
Popyt na loty z Tel Awiwu do stolicy Podkarpacia, a także rosnące zainteresowanie mieszkańców regionu ofertą turystyczną Izraela sprawiły, że już 11 marca br. ruszy regularne, bezpośrednie połączenie obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Samolot typu Boeing 737-800 wyląduje w Jasionce w niedzielę przed północą, by w poniedziałek tuż po 6 rano zabrać do Tel Awiwu ponad 170 osób, udających się w inauguracyjny rejs, który potrwa około 3,5 godziny. Rzeszów jest szóstym miastem w Polsce, z którego będzie można udać się bezpośrednio do stolicy Izraela na pokładach samolotów PLL LOT. Najtańsze bilety na lot w obie strony kosztują mniej niż 350 złotych.
– Uruchomienie trasy Rzeszów-Tel Awiw to ważne wydarzenie dla portu lotniczego, ale przede wszystkim to otwarcie nowych możliwości budowania dobrych relacji polsko-żydowskich na poziomie regionalnym. Tu na Podkarpaciu mamy szczególnie mocne więzy historyczne i kulturowe, które warto pielęgnować – mówi Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego. – Mam nadzieję, że bezpośrednie połączenie ze stolicą Izraela pomoże zachęcić mieszkańców tego kraju do odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów i poznania prawdy o historii Sprawiedliwych. Zwłaszcza teraz ma to ogromne znaczenie – podkreśla Władysław Ortyl.