Aktualności
Jasionka jako centrum gospodarcze i biznesowe regionu
Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego doszło do kolejnego spotkania dotyczącego przyszłości Portu Lotniczego w Jasionce jako centrum rozwoju gospodarczego regionu. W spotkaniu uczestniczyli: Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Adam Hamryszczak - prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i Mariusz Bednarz - prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Jasionka to biznesowe serce naszego województwa, nie tylko ze względu na zlokalizowanie tam lotniska, ale przede wszystkim z uwagi koncentrację firm z branży wysokich technologii - lotniczej, motoryzacyjnej, teleinformatycznej czy firm związanych z energią odnawialną. Naturalnym kierunkiem rozwoju jest zintegrowanie tych terenów ze stolicą regionu. To dążenie gminy Trzebownisko w kierunku Rzeszowa jest nieuchronne, dlatego chcemy uzgodnić wspólną strategię, która będzie zaprezentowana mieszkańcom zarówno Rzeszowa, jak i gminy Trzebownisko - powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Dotychczasowy brak finansowego zaangażowania miasta w rozwój portu lotniczego, czy brak aktywności jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce to poważne zaniechania, które trzeba jak najszybciej nadrobić. Dla zagranicznych inwestorów Rzeszów i Jasionka to niemal synonim. Włączenie tych terenów do Rzeszowa przyniesie korzyść zarówno rzeszowianom, jak i mieszkańcom gminy Trzebownisko. Będę wspierać działania w tym kierunku i dążyć do realizacji naszej strategii - mówi Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.
Lotnisko oddalone od centrum miasta o raptem 10 kilometrów jest tak naprawdę lotniskiem miejskim. To, że granice administracyjne sytuują je dziś poza granicami Rzeszowa nie zmienia faktu, iż pełni kluczową rolę dla jego rozwoju, jest wręcz jedną z jego wizytówek. Obecna, trudna sytuacja w branży lotniczej to dodatkowy powód, by jak najszybciej rozpocząć działania zmierzające do większej integracji lotniska z miastem - stwierdził Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny to gospodarcze serce naszego województwa. Teraz funkcjonuje tam 120 firm. Właściwie nie ma już wolnych działek, zostały ostatnie wolne tereny w Parku – dodaje Mariusz Bednarz, prezes RARR-u.
Podczas spotkania omówione zostały plany związane z dalszym rozwojem rzeszowskiego lotniska. Pomimo kryzysu, w jakim znalazła się cała branża lotnicza, spółka lotniskowa planuje ambitne przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo, redukujące ślad węglowy czy podnoszące jakość usług lotniczych.
Więcej szczegółów o przebiegu spotkania oraz relacja video dostępna jest pod tym linkiem.